Skip to main content
IV. Magyar Jogi Könyvszalon megnyitója 2024.09.28.

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde a IV. Magyar Jogi Könyvszalon megnyitóján

„Egyedül a tiszta fogalmak alapján fejlődhetik ki az emberi jobblét.”

Tisztelt Rektor Úr! 
Tisztelt Elnök Úr!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Szeretettel köszöntöm mindannyiukat Széchenyi István gondolatával a negyedik Magyar Jogi Könyvszalon nagydíjainak és közönségdíjának átadása alkalmából.

Amikor három évvel ezelőtt a Magyar Jogász Egylet és az Alkotmánybíróság kezdeményezésére elindítottuk a Magyar Jogi Könyvszalont, azzal a reménységgel tettük, hogy a jogásztársadalom rendszeresen szép számban összejön, még jobban odafigyel egymásra.

Hogy minél szélesebb körben megismerhessük, megvitathassuk egymással a jogi szakma aktuális eredményeit, új kiadványok téziseit. Fontos, hogy a jogászság díjakban is megjelenítse elismerését az újonnan megjelenő, legkiemelkedőbbnek tartott jogi szakkönyvek kapcsán a szerzőknek és a kiadóknak.

Amikor 1842 őszén gróf Széchenyi Istvánra hárult a feladat, hogy a felajánlásából létrejött Akadémia tudós közösségét köszöntse, több mint kétórás beszédet mondott. Én most nem terveztem ilyen hosszan beszélni. Szívesen eljönnék jövőre is a Könyvszalonra. 
Viszont, amit a legnagyobb magyar beszéde élén kiemelt, ránk jogászokra kifejezetten is vonatkozik. „Egyedül a tiszta fogalmak alapján fejlődhetik ki az emberi jobblét”. Széchenyi beszámolt arról, hogy hazánkban az emberek milyen gyakran nem értik meg, illetve félreértik egymást, és ezekből rengeteg konfliktus származik. A parttalan szócsaták, az egymás mellett elbeszélés pedig csak akadályozzák az ország jobb jövőjének kilátásait.

A jogtudomány és a színvonalas jogi vitakultúra éppen erre hivatott. 
Tiszta fogalmakkal operálunk, tiszta jogértelmezésekkel egyértelműsítjük életünk szabályrendszereit. Ezek által mutatkozik meg a jogrend kiszámíthatósága, jutnak érvényre a jogállam értékei. Tudatosítva, hogy mi, jogászok a jogállam biztonságát, az Alaptörvény megvalósulását, rajtuk keresztül a hazánkat, a magyar embereket szolgáljuk. Vagy, ahogy említett beszédében Széchenyi megnevezte: „az emberi jobblétet”.

A jog Ulpianus szép megközelítése szerint, „a jó és igazságos művészete.” 

Mi, jogászok tudjuk, hogy az igazság feltárása, a felek jogvitájának rendezése, az állami közösség rendjének alapelvei és ennek gyakorlati megvalósulása rendkívül izgalmas kérdések. Ugyanakkor a haza javának ezen szolgálata kőkemény felelősséggel jár, és nem kevés szaktudást igényel. Tudásunk pallérozása pedig mindenkori feladatunk, amelynek egyik legkézenfekvőbb módját a Magyar Jogi Könyvszalon könyvkínálata jelenti számunkra.

Tisztelt Jogász Társaim!

Néhány napja Nizsalovszky Endre jogtudósra, egyetemi tanárra, a Magyar Jogász Egylet egykori tagjára emlékeztem többekkel Gyula városában. Néhai Mádl Ferenc elnök úr, aki jó ismerője és barátja volt, így jellemezte Nizsalovszkyt: ő „mindenkiről (…) csak jót feltételezett (…). Még az elvi ellenfélre is(…), ráborította a humánum (…) varázsköpenyét.”

Ez a humanitás a jogászi hivatásnak – hitem szerint – olyan fontos sarokpontja, amely nemcsak a jogászság egy-egy neves alakját jellemzi, hanem alapvetően hozzá tartozik a jogászi attitűdhöz. Az emberi méltóságot és az emberek jogait megvédeni és érvényesíteni – véleményem szerint – csak úgy lehet igazán, ha közben magunk is tisztelettel vagyunk az emberek méltósága iránt. Államfőként különösképpen szem előtt tartom, és követni kívánom ezt a magatartást.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Még egyszer szeretném kifejezni örömömet, hogy a Magyar Jogi Könyvszalon erős hagyománnyá vált. Kívánom, hogy mindenki találjon maga számára gondolatébresztő, ismereteit gyarapító és készségeit fejlesztő könyveket a mai rendezvényen.

Szeretettel gratulálok a Könyvszalon nagydíjasainak és közönségdíjasának, és velük együtt minden ma itt megjelenő jogi szakkönyv írójának és kiadójának.  

Köszönöm, hogy felfrissítik és új kötetekkel gazdagítják a magyar jogászok tudományos és szellemi erőforrásait. Köszönöm, hogy a tiszta fogalmak alkalmazására építkezve az emberi jobblét elérésére törekednek.

Legyen sikeres a Magyar Jogi Könyvszalon még éveken, évtizedeken át!

(Budapest, 2024.09.28.)