Ugrás a tartalomra

Hivatalos úton az Egyesült Államokban – New York (ENSZ) – San Diego - Los Angeles - Kansas - Cleveland

Novák Katalin többnapos hivatalos látogatást tett az Egyesült Államokban, ahol felszólalt az ENSZ-közgyűlésen, majd találkozott a szervezet főtitkárával, az amerikai elnökkel, több jelentős államfővel, politikussal, üzletemberrel, a nemzetközi diplomácia képviselőivel, illetve különböző vallási szervezetek és az amerikai magyar közösségek vezetőivel. 

1. nap 

Az érkezést követően Novák Katalin részt vett az Egyesült Nemzetek Szervezete 77. ülésszakának magas szintű politikai hete megnyitóján. Ebből az alkalomból kiadott személyes üzenetében az államfő a béke fontosságát emelte ki: "A magyar delegáció vezetőjeként azon leszek, hogy közelebb kerüljünk a békéhez, ez nem csak magyar érdek, ez minden ember érdeke.". 

A köztársasági elnök ott volt az ENSZ-közgyűlés korábbi és jelenlegi elnöke szervezésében megrendezett női állam- és kormányfők tanácskozásán, melynek fő témái a nemek közötti teljes társadalmi egyenjogúság elérése, ennek módjai, illetve társadalmi előnyei voltak. 

A magyar államfő kijelentette, hogy a nők értenek a válságkezeléshez, anyaként rendelkeznek ezzel a tapasztalattal, és képesek közösségeket összetartani, ezért támogatta, hogy a nők lehetőséget kapjanak arra, hogy teljes életet éljenek, ne kelljen választaniuk anyaság és karrier között. Novák Katalin példaként a magyar családpolitika elemeit és eredményeit említette, amelyek több szabadságot és lehetőséget biztosítanak a nők számára. 

Ezt követően Novák Katalin találkozott több nemzetközi és amerikai zsidó szervezet képviselőivel, illetve négyszemközti megbeszélést folytatott a Jewish World Congress (JWC) elnökével, Ronald Lauderrel is. 
Később kétoldalú megbeszélésen találkozott Andorra miniszterelnökével, Xavier Espot Zamorával és Sauli Niinistö finn államfővel.

2. nap 

Novák Katalin felszólalt az ENSZ-közgyűlésén, majd találkozott és megbeszélést folytatott Kőrösi Csabával, az ENSZ-közgyűlés magyar elnökével, valamint Tedros Adhanom Ghebreyesus-szal, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatójával és António Guterres ENSZ-főtitkárral, továbbá részt vett Joe Bidennek, az Egyesült Államok elnökének fogadásán. 

A 77. ülésszak plenáris ülésén mondott beszédében Novák Katalin emlékeztetett arra, hogy az ENSZ megalakításának legfontosabb célja a béke volt, ahogy ezt a szervezet Alapokmányának I. cikke is tartalmazza. 

A köztársasági elnök kijelentette, hogy a magyarok az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta az áldozatok mellett állnak, és jelenleg is zajlik az ország történetének legnagyobb humanitárius akciója. Megerősítette, hogy Magyarország határozottan elítéli az Ukrajna elleni agressziót. 

Hangsúlyozta, hogy a háború gonosz, és nem vezet sehova. A háborúnak csak áldozatai vannak, és a legnagyobb veszteségek a családokat érik. Az ártatlan civilek ellen elkövetett háborús bűnök kivizsgálására szólított fel: „Egyetlen elkövetett bűncselekmény sem maradhat büntetlenül”. 

„Mit akarunk elérni az ENSZ-ben? Megnyerni a háborút? - tette fel a kérdést az államfő, amelyre azt válaszolta, hogy a béke helyreállítása mellett kell kiállni. 

A köztársasági elnök rámutatott arra, hogy a különböző nemzetközi szervezeteket eredendően azért hozták létre, hogy a békét szolgálják. "Cseppet sem magától értetődő, hogy ma, amikor Európában újra háború, energia- és élelmiszerválság dúl, a háború elkerülése és béke megőrzése érdekében létrehozott szervezetek az ideológiai indoktrinációra összpontosítanak" - fogalmazta meg üzenetét beszédében. 

Novák Katalin idézte a napokban elhunyt II. Erzsébet brit királynőt, aki 2010-ben az ENSZ Közgyűlésében elmondott beszédében fogalmazta meg azt a gondolatot, hogy a vezetés legnehezebb formája a békét "megvívni". 

3. nap 

Novák Katalin ellátogatott az amerikai-mexikói határ kaliforniai szakaszán álló határfalhoz, ahol az amerikai vám- és határőrség helyi ügynökei adtak tájékoztatást a migrációs tapasztalatokról. Az egyik határőr elmondta, hogy az elmúlt években egyre növekvő migrációs nyomással szembesülnek, főként Texasban, de a fal ellenére Kaliforniában is többen próbálkoznak. A tiszt hozzátette, hogy jelenleg erőforrás-hiánnyal és létszámhiánnyal is küzdenek. 

San Diegóban az államfő felkereste a magyar születésű Éger Edit írót, pszichológust, holokauszt túlélőt, akinek a Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetést adományozta. A 95 éves terapeuta a poszttraumás stressz-szindróma kezelésében szerzett hírnevet. Éger Editet a saját, háborús időkben szerzett traumája okozta szenvedés enyhítésének szándéka indította el a pszichológusi pályán. A Döntés című, 2017-ben megjelent visszaemlékezése a The New York Times és a The Sunday Times sikerlistáján szerepelt. Éger Edit elmondta, hogy a "magyar szív és lélek mindig élni fog, sokáig", és hozzátette, hogy amíg csak él, magyar lesz. 

4. nap 

Novák Katalin köztársasági elnök Los Angelesben a Szilícium-völgyi Magyar-Amerikai Tudósok és Innovátorok, valamint a Nyugati Parti Magyar Tudósklub képviselőivel találkozott.
A tanácskozáson szóba került a tehetséggondozás és az ezt érintő együttműködés. Az érdekek kölcsönösek, Magyarország számít és figyel az Egyesült Államokban élő kutatókra.

Olyan javaslatok, visszacsatolások, visszajelzések is elhangzottak, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Magyarország nagyobb sikerrel tartsa meg tehetségeit, eredményesebben fejlessze innovációs politikáját, otthon is teremtsen a kutatók szakmai kiteljesedését elősegítő lehetőségeket. 

5. nap

A Los Angeles melletti San Fernando-völgy magyar közössége előtt Novák Katalin a jelenlegi időszak kihívásai között említette a koronavírus-járványt és a háborút, valamint annak hatásait, köztük az energiaválságot, amellyel Magyarország is szembesül.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy mindezek mellett ideológiai hadviselés is zajlik. Kaliforniában az úgynevezett woke-kultúra lépten-nyomon tetten érhető és már Magyarországon is jelen van, szembe kell nézni vele. A köztársasági elnök megfogalmazása szerint „az Isten-, család- és élettagadó ideológiák rabsága helyett szükség van az Isten-, család- és életigenlő szabadságra”. 

Az államfő felsorolta azt az öt területet, amellyel kiemelten foglalkozik. „Dolgozni fogok a családokért, nőkért, az elesettekért, a tehetségekért, valamint egy mosolygósabb Magyarországért” – mondta Novák Katalin, aki ezt követően részt vett a Magyar Református Egyház istentiszteletén és őszi családi fesztiválján. 

6. nap

Kansas államban, a Benedictine College keresztény egyetemen tartott előadásában Novák Katalin többi között az emberi élet védelméről, a családok támogatásáról és a valódi szabadságról beszélt. 

A köztársasági elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy „az igazi szabadság az, ha nem kell a fősodorhoz tartani”. A valódi szabadsághoz tartozik az is, hogy az ember nem teremtőként, hanem a teremtés részeként, teremtett lényként határozza meg önmagát, tisztában van határaival és ismeri saját korlátait – tette hozzá..

Az igazi szabadság annak tudását is jelenti, hogy nem ő az egyetlen teremtmény, hanem közösségben létezik, ami megmutatja, hogy az egyén nem a cél, hanem tisztelnie kell a közösség más tagjait is, és szabad abban, hogy tisztelje a másikat – mondta a köztársasági elnök.

Az egyetem oktatói és diákjai előtt tartott beszédében idézte a magyar Alaptörvény családokkal kapcsolatos kitételeit, miszerint a házasság egy férfi és egy nő között köttetik, valamint, hogy az anya nő, az apa férfi.
A felsőoktatási intézmény zsúfolásig megtelt előadótermében tartott előadásában Novák Katalin hangsúlyozta, azért látogatott el oda, mert a fiatalok jelentik a reményt.

A diákok kérdéseire válaszolva a magyar gyermekvédelmi törvényről elmondta, annak lényege, hogy a szülőké az elsődleges felelősség gyermekük nevelésében, valamint – ahogy fogalmazott -, “tisztelettel kell viseltetnünk a gyermekeink felé”. 

A látogatás végén az intézmény elnökétől, Stephen D. Minnistől átvette a Benedictine College Szent II. János Pál pápáról elnevezett díját.
 

7. nap 
"Ne hagyjátok magatokat megfélemlíteni, amikor döntést kell hozni!" - mondta a diákoknak Novák Katalin az Ohio államban a Franciscan University katolikus egyetemen, és Szent II. János Pál pápát idézve hozzátette: "Ne féljetek!" Az előadását követő beszélgetésen a köztársasági elnök megerősítette: Magyarország álláspontja kristálytiszta, amikor elítéli az orosz agressziót Ukrajnában, és kiáll Ukrajna területi integritása mellett.

Clevelandben, a Kossuth Lajos-szobornál tartott koszorúzáson idézte az egykori államférfi 1852-ben ohiói törvényhozásban a demokráciáról tartott beszédének részletét: "Minden a népért és mindent a nép által. Semmit a népről a nép mellőzésével". A köztársasági elnök leszögezte: Magyarország még mindig ezekért az eszmékért és értékekért, valamint a demokráciáért küzd, azért, hogy az emberek dönthessenek arról, miként élnek. 

Novák Katalin a clevelandi Szent Imre Katolikus Templom közösségében részt vett a Görgey Artúr cserkészcsapat foglalkozásán, majd beszédet mondott a templom ünnepségén. Az amerikai magyar közösséghez azzal a kéréssel fordult, hogy soha ne mondjanak le a fizikai együttlét fontosságáról, szépségéről és lehetőségeiről, hiszen ezzel tudják segíteni a fiatalokat abban, hogy az az ajtó, amely Magyarországra nyílik, soha ne csukódjon be.