Híd Kelet és Nyugat között - Államfői látogatás Ankarában
Dr. Sulyok Tamás magyar köztársasági elnököt katonai tiszteletadással fogadta Ankarában Recep Tayyip Erdoǧan török elnök. Az államfői találkozó során, majd a szűk körű és jó hangulatú plenáris egyeztetésen az alábbi témákról esett szó a felek között:
Magyarországot és Törökországot közös múlt, mély barátság, illetve stratégiai szövetség köti össze.
A két ország mára kiemelt stratégiai partnerségi viszonyban van, amit a magas szintű találkozók gyakorisága is megerősít.
Magyarország elkötelezett a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködés és a Törökországgal való sokoldalú partnerség további elmélyítése mellett.
Közös cél, hogy Magyarország és Törökország kétoldalú energetikai, biztonságpolitikai, védelmi ipari, gazdasági és kulturális kapcsolatai tovább fejlődhessenek.
A kulturális és történelmi kapcsolatainkról 2024 folyamán méltóképpen emlékeztünk meg a Magyar–Török Kulturális Évaddal, amelynek mottója: “A barátság és együttműködés évszázada” volt. Az évad programjai lehetőséget adtak további párbeszédre, így biztosítva a két ország közötti baráti kapcsolat további mélyítését.
A kiemelt stratégiai partnerségben a közös felfogás alapja a kölcsönös hídszerep Kelet és Nyugat között.
A két ország a 2025-ös évet a Magyar–Török Tudományos és Innovációs Évnek tekinti. A dedikált év célja, hogy új lendületet biztosítson a közös kutatási projekteknek, a jó innovációs gyakorlatok megosztásának, valamint a felsőoktatási oktatók és hallgatók mobilitásának.
Törökország több rendkívül fontos területen – mint pl. az energiabiztonság, a kereskedelem, a regionális biztonság garantálása, a terrorizmus és az illegális migráció elleni küzdelem – az EU kiemelt és nélkülözhetetlen partnere. A soros EU-elnökségi félév során Magyarország kiemelt figyelmet fordított Törökország csatlakozási folyamatának előmozdítására.
Törökország az EU stratégiai partnere az illegális migráció elleni küzdelemben. A migrációs kihívások leküzdése érdekében elengedhetetlen, hogy az Európai Unió megfelelő módon és mértékben támogassa Törökországot. Törökország megkerülhetetlen szereplő a regionális stabilitás megteremtése, illetve a biztonság és a béke megőrzése szempontjából.
Közös érdek a Közel-kelet stabilitása. Magyarország számára nagyon fontos, hogy semmilyen szélsőséges ideológia és radikális csoport ne keríthesse hatalmába a térséget. Ezért kiemelt figyelmet kell szentelni a vallási közösségek és kisebbségek jogai tiszteletben tartásának és ezen közösségek biztonságának. Magyarország különös figyelmet fordít a régióban élő keresztény közösségekre, akiknek továbbra is humanitárius segítséget nyújt.
A kétoldalú tárgyalásokat követően a török államfő díszvacsorán látta vendégül dr. Sulyok Tamás magyar államfőt és Orbán Viktor magyar kormányfőt.
Az ankarai program a Magyar–Török Kulturális Évad gálakoncertjével zárult, ahol a meghívott mintegy 1900 vendég előtt számos magyar és török művész lépett fel, megszólaltatva a két nemzet közötti kulturális hagyományokon alapuló klasszikus és népzenei műveket.