Ugrás a tartalomra
DT fogadás 2025.01.16.

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde a Magyarországon szolgálatot teljesítő misszióvezetők újévi fogadása alkalmából

„Te Erény, csupa küzdelem által 
a lét legszebb varázsú célja vagy!”

Tisztelt Excellenciás Asszonyok és Urak!
Tisztelt Államtitkár Asszonyok és Urak!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Szeretettel és tisztelettel köszöntöm mindannyiukat Arisztotelésznek, az ókor egyik legnagyobb hatású tudósának verssoraival.

Az új év kezdete, új naptáraink kézhezvétele mindig fontos állomás. Ilyenkor jön el az ideje annak, hogy megálljunk és kilépjünk a napi rutinunkból, és tudatosítsuk az előttünk álló célokat. Fontosnak tartom, hogy mielőtt az életünkben új fejezetet kezdünk, mindig szakadjunk ki a megszokott gondolkodási sémáinkból, és a magunk, valamint szűkebb és tágabb közösségeink helyzetét más perspektívából is vizsgáljuk meg. 
Ehhez leginkább abból tudunk meríteni, ami az örökségünk, ami a miénk. Közösen együtt pedig abból, ami mindannyiunké. Az ókori görög kultúra, amely a világnak ajándékozta a demokrácia megszületését és az antik műveltséget, éppen ilyen, ezért úgy gondolom, fontos támpontokat nyújthat gondolkodásunkhoz. Arisztotelész és az ógörög filozófusok rendre a közjó, a legfőbb jó, az emberek boldogságának elérése felől közelítették meg az élet nagy kérdéseit.

Mélyrehatóan megvizsgálták a társadalom működését, az állami élet változásait, és az erkölcsöt és az erényt tették meg zsinórmértéknek. Nem véletlen, hogy az „etika” és a „politika” szavaink is ógörög eredetűek.

Arisztotelész, aki számos tudományág jeles szaktekintélye volt, és akinek az Erényhez írt himnuszából az imént idéztem, megfogalmazta a jól ismert „arany középút” elvét. Eszerint az erény, a valós fejlődési irány nem más, mint a két véglet közötti helyes mérték.

Ez a helyes mérték azonban nem valami kellemes és kényelmes középutat jelent, hanem két ellenpólus között megteremtett konstruktív hatást. Az ellenpólusok feszültsége nélkül ez az érték könnyen értéktelenné silányulhat, negatív ellentétébe torzulhat. Történelmünk sodrásában sokszor láthattuk ennek bekövetkeztét.
Az arany középút alkalmazása ezért örökbecsű kincs. Nemcsak a helyes és átgondolt döntéshozatalhoz szükséges alkalmaznunk, hanem kiváltképpen a sokszor és sok mindenben különböző álláspontot képviselő nemzetközi felek kapcsolattartása során a kommunikációnkban, ítéletalkotásunkkor is.
Meggyőződésem, hogy globalizált világunkban még égetőbb szükségünk van arra, hogy értékeinket, mércéinket, érdekeinket dinamikus egyensúlyban tartsuk. Hogy megőrizzük józanságunkat, hogy ne hagyjuk vízióinkat utópiákká válni. Hogy együtt óvjuk meg közösen létrehozott értékeinket, évszázados barátságainkat, mindazon kapcsolatokat, amelyek összefűznek minket. Ha az arany középút irányát követjük, az sosem vezet szakadékba.

Erőfeszítést és következetes munkát igényel ezen az úton járni, de ezernyi példa igazolja, hogy ez az elv jól működik. A kollektivizmus megvédi a közösségeink, nemzeteink összetartó erejét a széteséstől, az individualizmus önzésétől. Utóbbi pedig megvédi az egyén érdekeit, érvényesíti jogait a közösség kizárólagosságát hirdetőkkel szemben. Nem mehetünk el sem a kollektivizmus, sem az individualizmus szélsőségei felé, viszont mindkettőre szükségünk van.

Napjainkban komoly veszélynek tartom a közösségek elerőtlenedését. Századunk kihívásai és kényelmi vívmányai kikezdik az emberi kapcsolatokat. Megtartó, inspiráló és bátorító közösségekre óriási szükségünk van, amelyekben az egyén ki tud bontakozni. Nem lehet a családok vagy a nemzetek értékének óriási súlyát és létét megkérdőjelezni. Vagyis nem helyes, ha hagyjuk az individualizmus felé elbillenni az egyensúlyt.

Épp úgy, ahogy a realizmus vagy az idealizmus önmagában fájdalmas tévutakra vihet, társadalmi feszültségeket gerjeszthet. 
Amikor például azt mondom, hogy bármi áron erkölcsi kötelességem minden embertársamnak segíteni, kötelességem az illegális migránsokat tömegesen befogadni, akkor légvárakat építve, megoldás helyett csak tetézzük a bajt. De ha felmérem, hogy mekkora a saját társadalmam befogadóképessége, és miként lehet a leghatékonyabb módon a rászorulókon, bajba kerülteken segíteni, akkor az idealizmus és a realizmus egészséges egységében fontos lépések tehetőek meg a megoldás felé.

Az együttműködő partnerek megtalálása vagy a szövetségek építése terén szintén veszélyekre figyelmeztet a kezünkben tartott arisztotelészi iránytű. Sem a blokkosodás, sem a széleskörű, nyitott együttműködés nem tűnik megalapozott döntésnek. Aki csak blokkokban képes gondolkodni, az mindenkit ellenségnek tekint, aki a körön kívül van, azaz bizalmatlan, támadó. Aki pedig mindenáron együtt akar működni másokkal, az naiv és erőtlen.

Úgy vélem, hogy a mai világban nagyfokú rugalmasságra van szüksége minden országnak ahhoz, hogy a nemzetközi rendszer kényes egyensúlya mihamarabb ismét egyensúlyba billenjen. Egyrészt minden államnak megvannak a hagyományos szövetségesei, akikkel számos érték és érdek kapcsolja össze. Magyarország számára a NATO és az EU jelenti ezt a természetes szövetséget. Emellett pedig a változásokhoz rugalmasan alkalmazkodva lehet és kell új kapcsolódásokat, együttműködési lehetőségeket keresni.

Olyanokkal, akik hozzánk hasonló elveket vallanak, de olyanokkal is, akik más keretrendszerben gondolkoznak. Különösen fontos ez ma, amikor a világ minden országa számos kihívással szembesül, amikor a szomszédunkban három éve pusztító háború zajlik, és távolabbra tekintve további számos véres konfliktust látunk. Mindezeknek nem szabadna megtörténnie. Az emberi szenvedéseknek véget kell vetni!

Az országok közötti béke megőrzése, a világ népességének egészségügyi fenyegetettsége, a klímaváltozás tagadhatatlan következményei, a mesterséges intelligencia jelentette kihívások, a jóléti államok demográfiai lejtmenete, mind-mind olyan kérdések, amelyekre csak közösen, sokak összefogásával találhatunk jó és kielégítő válaszokat.  

Tisztelt Nagykövet Asszonyok és Urak!

Említettem az Európai Uniót és a NATO-t, amelyek Magyarország legfontosabb szövetségi rendszerei. 
Ha az EU-ról beszélünk, akkor világossá kell tenni, hogy vannak ügyek, amelyek vitathatatlanul uniós hatáskörbe tartoznak, mivel azokat közösségi szinten jobban és hatékonyabban lehet kezelni. Más esetekben viszont nincs meg ez a hasznosság, így célszerű ragaszkodni a nemzeti szuverenitáshoz, ahogy azt az uniós szerződésekbe foglalt szubszidiaritás elve is kimondja. A közös értékek és a közösen elért vívmányok és sikerek mellett a nemzeti szuverenitás, a nemzeti sajátosságok tisztelete is értéket ad a közösségünknek. 
Hazám történelme szuverenitásküzdelmek váltakozásáról szól, ezért is vagyunk olyan határozottak, ha jogainkat, alkotmányos berendezkedésünket, szabadságunkat kell védenünk, és ezért vagyunk olyan elszántak, ha ezeket kétségbe vonják.

Magyarország az előző félévben az Európai Unió Tanácsának soros elnöke volt. Úgy gondolom, hogy a magyar EU-elnökségi eredményeket Önök – hivatásuknál fogva – kiválóan ismerik.

Hadd büszkélkedjek ugyanakkor én is a legfontosabb eredményeinkkel, mint az Unió versenyképességének erősítését célzó Budapesti Nyilatkozat, az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának megrendezése, Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozási folyamatának lezárása, előrelépés az EU bővítési folyamatában. Egy gazdaságilag erős, magát megvédeni képes Európa egy mindannyiunk érdekében álló, kiegyensúlyozott globális tér meghatározó szereplője.

Magyarország egy olyan ország, amely nem fél kimondani az igazságot, de mindig kész meghallgatni mások véleményét is. Egy ország, amely hű marad önmagához, de nyitott az újításra és a fejlődésre. Egy ország, amely büszke múltjára, és elkötelezett a jövőt illetően. És ezt a jövőt Önökkel, az Önök országaival közösen szeretnénk építeni a végletek közötti arany középút mentén, a kölcsönös tisztelet jegyében. Ebben számítok az Önök együttműködésére és őszinte partnerségére.

Köszönöm munkájukat, amellyel elősegítik és támogatják Magyarország és az Önök hazája közötti hidak építését!

Kívánom, hogy 2025 legyen gyümölcsöző év kapcsolataink megerősödésében és az előttünk álló feladatok sikeres teljesítésében!

Boldog új évet mindannyiuknak!