Arraiolos csúcstalálkozó Krakkóban
Magyarország felelősségteljesen szolgálja Európát és polgárait - hangsúlyozta Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök az Arraiolos-csoport tanácskozását követő sajtótájékoztatón pénteken Krakkóban.
Magyarországot és Lengyelországot évezredes történelmi kapcsolat fűzi össze - mondta a köztársasági elnök, kiemelve: Magyarországot ugyanilyen szoros kapcsolat fűzi Európához is.
"Számunkra Európa egyszerre szól keresztény hitünkről és értékeinkről, illetve nemzeti önazonosságunkról. Európára mi, magyarok, mint ugyanazon kulturális gyökérzettel rendelkező, azonos értékek mentén szerveződő szuverén nemzetek szabad közösségére tekintünk" - mutatott rá Sulyok Tamás.
Hozzátette: Magyarország ezért is elkötelezett Európa, az európai közösségek megerősítése, a kontinens érdekeinek védelme és békéjének megőrzése mellett.
Az államfő elmondta: az Európai Unió egyszerre testesíti meg az egységet és a sokszínűséget, ereje és értéke nem az egységesítésben, hanem a nemzetek sokféleségében rejlik. A tagok értékei, ereje és sajátosságai az egész közösség javára szolgálnak, erősebbé és jobbá teszik Európát - hangsúlyozta.
Az eltérő vélemények, a konstruktív viták segítenek abban, hogy jobban megértsük egymást és megtaláljuk a legjobb megoldásokat a közös kihívásainkra, legyen az az orosz-ukrán háború, a migráció, vagy éppen a világgazdaság versenyképességi kihívásai - hangsúlyozta Sulyok Tamás.
Érdemes vigyázni, hogy az Európai Unió továbbra is Európa ígérete legyen - mutatott rá, kiemelve: ezt a célt szolgálja az Arraiolos-csoport is, amelyen kötetlenül tudtak eszmét cserélni az Európa és a világ előtt álló legfontosabb kihívásokról. "Tettük mindezt Európa jövője érdekében" - mondta.
A sajtónyilatkozat után a köztársasági elnök magyar újságíróknak elmondta: a tanácskozáson Európa és az egész világ geopolitikai helyzetét meghatározó kérdéseket érintettek, az orosz-ukrán háborúra, az energiabiztonságra, a versenyképességre, a világgazdaság átrendeződéséből eredő gazdasági problémákra és az európai uniós csatlakozási kérdésekre vonatkozóan is.
Kiemelte: egyetértettek abban, hogy a nyugat-balkáni országok további várakoztatása az Európai Unió ezen országok felé sugárzott hitelességét fogja kétségbe vonni.
Hozzátette: szóba került az Egyesült Államokban hamarosan esedékes választás is, amely a többségi vélemények szerint nem fogja alapvetően befolyásolni azt a helyzetet, amely az európai védelmi képességek erősítésében jelenleg látható. Mindenki úgy véli, hogy az Egyesült Államok és a NATO is fontos szereplője az európai biztonságnak, de az európai védelmi képességeket közösen kell erősíteni.
Elmondta azt is: sok európai uniós tagállam felfogása szerint a tagállamok szuverenitást ruháznak át az EU-ra, ami lehetetlen, mert a szuverenitás egy oszthatatlan valami, a felfogásuk szerint hatáskör-átruházásról van szó.
Hozzátette: a hatáskörök a nemzeti alkotmányokon nyugszanak, ezért a hatásköröket átruházó tagállamok abban az esetben, ha a tagállami alkotmányjog magja ütközik az uniós joggal, akkor ezt felülvizsgálhatják. Ezt nemcsak mi gondoljuk így, hanem az alkotmánybírósági gyakorlat alapján még több mint tíz más európai uniós tagállam - mondta.