Sulyok Tamás köztársasági elnök a 17. Magyar Jogászgyűlésen
A 17. Magyar Jogászgyűlés a Magyar Jogász Egylet szakmai rendezvénye, amelyen a magyar jogi élet kiemelkedő képviselőinek előadásait hallgathatják meg a résztvevők.
Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök a rendezvény délelőtti plenáris ülésén tartotta meg előadását.
Az államfő hangsúlyozta: A két legfőbb bírói szerv - az Alkotmánybíróság és a Kúria - közötti párbeszéd mintaszerű alkotmányos kultúrát jelent. A legfőbb bírói szervek figyelemmel vannak egymás döntéseire, az elvekre, amelyek a döntések mögött meghúzódnak, és a legfontosabb, hogy "a másik hatáskörét kötelezőnek tartják önmagukra nézve".
A köztársasági elnök hangsúlyozta, hogy "a jog az emberi társadalmat jobbá, szabadabbá teheti és az igazságosság felé tudja vinni". A jogásztársadalomnak mindent meg kell tennie, hogy ez így legyen - vélekedett. Megjegyezte, hogy az alapvető szabadságot érinti a jogbiztonság, hiszen egy nehezen értelmezhető jogszabály esetében kérdésként merülhet fel az igazságosság, s vele együtt a szabadság, míg a jogegység az egyenlőség kérdését érinti, mivel alapvetően a bíróságoknak egyféle ítéletet kell hoznia hasonló tényállású esetekben, különben a polgárt a jog "nem kezeli egyenlően a többi jogalannyal".
Sulyok Tamás kiemelte, hogy "a jog az emberi társadalmat jobbá, szabadabbá teheti és az igazságosság felé tudja vinni". A jogásztársadalomnak mindent meg kell tennie, hogy ez így legyen - vélekedett.
A Magyar Jogász Egylet több évtizedes hagyományaként tizenhetedik alkalommal rendezi meg április 10-12. között a Magyar Jogászgyűlést, a jogászi hivatások egyik legrangosabb eseményét. A Jogászgyűlés idei központi témája a "Jogbiztonság és jogegység a gyakorlatban".