Skip to main content

Sulyok Tamás köztársasági elnök a Pécsi Ügyvédi Kamara 150 éves jubileumi ünnepségén

A 150 éve létrejött ügyvédi kamarák megszilárdították az ügyvédség szakmai tekintélyét, és erős alapokra helyezték annak függetlenségét – mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök Pécsen

Az államfő a Pécsi Ügyvédi Kamara megalapításának 150. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen kiemelte: a kamarák létrejöttével rögzültek azok a keretek, amelyek által az ügyvédek foglalkozása teljesen önálló jogi hivatássá vált, a kamarába való kötelező belépés pedig igazi "korszakváltó lépést jelentett az ügyvédek közötti kommunikáció és az egységes hivatásrend kialakulásának történetében".

A köztársasági elnök kiemelte, a szuverenitás megszerzésére volt szükség ahhoz, hogy a rendszerváltás után végre kiépülhessen Magyarországon a jogállamiság, amelynek "legfőbb őrei maguk az ügyvédek lettek".

Az államfő szerint a jogászi hivatás mutatja meg, hogy "a vitákat észérvekkel, ténymegállapításokkal, a törvények előírása szerint lehet rendezni az agresszivitás, az érzelmi indulatok és a barbár önbíráskodás helyett".

Dr. Sulyok Tamás szerint az ügyvéd a gyakorlat embere is, ugyanis "nem csupán a törvény betűihez marad hű, hanem az emberségéhez is": Ő az, aki az elvont jogelveket és a konkrét jogszabályokat a gyakorlatban alkalmazza, aki személyes üggyé teszi a jogot.

A köztársasági elnök a 150 éve fennálló Pécsi Ügyvédi Kamarát a magyar jogrendszer különleges értékének, tagjait a hazai jogász értelmiség nélkülözhetetlen tagjainak, erőforrásainak nevezte, kiemelve, hogy olyan jogászok köthetők a városhoz, mint Sólyom László, Mádl Ferenc, Herczegh Géza, Abay Nemes Oszkár, Flachbart Ernő, Lábady Tamás és Darák Péter – két államfő, egyikük az Alkotmánybíróság volt elnöke, egy volt hágai bíró és nemzetközi hírű jogtudósok, az ítélőtábla volt elnöke vagy a Kúria volt elnöke.