Ugrás a tartalomra

Dr. Sulyok Tamás köszöntője a World Science Forum megnyitóján

„A múlt elesett hatalmunkból, a jövendőnek urai vagyunk.”

Tisztelt Elnök Urak, Főigazgató-helyettes Úr, Vezérigazgató Úr! 
Tisztelt Tudományos Világfórum!

Kétszáz évvel ezelőtt élt hazánkban egy magyar ember. Széchenyi Istvánnak hívták. A Magyar Tudományos Akadémia jogelődjének alapítója volt. Tenni akaró, jövőt, tudományos és politikai kapcsolatokat építő ember. Szünet nélkül azt kereste, hogyan tudja hazája, az őt körülvevő világ jövőjét jobbá tenni. Tervei egymás után váltak valóra. Kortársai elnevezése alapján gyakran csak úgy hívjuk őt, hogy a legnagyobb magyar. Tőle származik a gondolat: „A múlt elesett hatalmunkból, a jövendőnek urai vagyunk.”

Sok szeretettel köszöntöm mindannyiukat a World Science Forumon. Hazám nevében szeretném kifejezni, hogy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy a jövőt formáló tudományos világ neves nemzetközi szereplői Budapesten tanácskoznak.

A magyar emberek mindig nagyon büszkék voltak tudósaikra, kutatóikra, feltalálóikra. És nagyon büszkék vagyunk arra is, hogy a tudományos élet egyik legfontosabb nemzetközi fórumának létrejöttét a Magyar Tudományos Akadémia kezdeményezte.

A tavalyi év rendkívüli volt számunkra, két új magyar Nobel-díjast köszönhettünk, Karikó Katalint és Krausz Ferencet. Mindketten nemzetközi társakkal, a nemzetközi tudományos világ élvonalában dolgozva nyerték el a díjat. Nagyra becsült kutatóink az emberiség sorsát, jövőjét formáló kérdésekben tettek mérföldkőnek számító felfedezéseket. A világjárvány megfékezésében és az attoszekundomos lézerfizika terén értek el csodálatos eredményeket. És bár mi csak a világsikert hozó kifejletet látjuk, Edisontól tudjuk, hogy „Success is 10 percent inspiration and 90 percent perspiration.”

Az emberiség a 21. századra új és idáig nem tapasztalt óriási kihívások elé néz. A világ kutatóit nem kisebb kérdések foglalkoztatják, mint a klímaválság, az újabb járványok elleni harc, a jóléti államok demográfiai tele és Afrika népességrobbanása, a Száhel övezet jövője, a vízválság, a mikroműanyagok okozta veszélyek, a migráció, a technológiai fejlődés irányai, a fenntartható fejlődés kérdése. Vagy éppen a mesterséges intelligencia jövőjének alakulása.

Hogyan válaszolunk a világban jelentkező válságok jeleire? 
Tudjuk, hogy ezekben az akut kérdésekben a politikai közhatalom birtokosai nélkül éppúgy nem lehet sikereket elérni, mint a tudományos szféra, a kutatók munkája nélkül sem. A tudományos élet és a politikum közötti kapcsolat egyik legjelentősebb terepe a tudományos tanácsadás, ami a mostani Világfórum témája. Ennek a kapcsolattartásnak a minősége meghatározó szereppel bír arra nézve, hogy miként adódhatnak össze a politikai döntéshozói hatalom és tudományos élet erői.  A két fél eltérően közelíthet meg egyes kérdéseket, más-más fontossági rangsort állíthat fel. Nyilvánvalóan azért is, mert különböző szemszögből közelítenek egyes témák felé, eltérő időtávban gondolkoznak, és mások a prioritásaik. De ez semmit nem változtat azon, hogy a felelősség közös. Felelősek vagyunk az emberi civilizációért. Felelősek vagyunk a környezetünkért. Felelősek vagyunk gyermekeinkért és unokáinkért. Felelősek vagyunk meghozott döntéseinkért.

A világjárvány és annak visszaszorítása jól láthatóan megmutatta, hogy a globalizálódó világunkban egy probléma pillanatok alatt világszintű kihívássá válhat, és a megoldásokat is közösen kell keresnünk, azokat csak együtt tudjuk megtalálni.

A kihívások összetettsége és kapcsolatrendszerek bonyolultsága ellenére van egy elem, amelynek mindenképpen meg kell jelennie valamennyi szakterületen. Sem a politika, sem a tudomány nem mellőzheti az etikát. Mégis sokszor egy-két dokumentum megírásával könnyen elsiklunk efelett. Pedig csak az etikus tudomány képes jobbá tenni az emberiség sorsát. Egyúttal józan, és az embereknek jót akaró politika szükséges ahhoz, hogy a közhatalom is nagy erővel beleálljon egy-egy elsőre megoldhatatlannak tűnő, komoly fenyegetést jelentő gigantikus kihívás megoldásába.

Elemezni és értelmezni a válságok és kihívások jeleit, megtalálni a jó megoldásokat, mindig szakmai kérdés. A szükséges és arányos döntést meghozni talán még összetettebb feladat. De ha megvan a bizalom és az őszinte párbeszéd a tudomány és a döntéshozók között, akkor nemcsak a felelősség lesz közös, hanem az elvégzett munka sikere is.

Így győztük le a világjárványt, és így győzhetjük le az emberiség előtt álló válságokat is. Elhivatott munkával, párbeszéddel és összefogással, ahogyan a legnagyobb magyar mondta: a jövőnek valóban urai lehetünk.

Kívánok a World Science Forum minden résztvevőjének eredményes tanácskozást!